Kosmetyki z róży

Czerwona róża, symbol miłości najpopularniejszy kwiat zakochanych, a w związku z tym że za kilka dni obchodzone będą walentynki, warto pomyśleć o kosmetykach z różą.

Róża:
-w kosmetyce-stanowi dodatek do perfum, kremów, balsamów, toników, kąpieli i zabiegów Spa
-w aromaterapii-stosowana do relaksacji i odprężenia, składnik świec i kominków aromaterapeutycznych
-w kuchni-dodawana do wypieków, deserów i dań
-w obrzędach i wierzeniach-symbol miłości i uczucia oraz afrodyzjak


OLEJEK RÓŻANY:
Aby powstał olejek eteryczny z esencją róży, na kilogram olejku potrzebne jest użycie aż czterech ton płatków kwiatu. Stosowany do kąpieli, masaży, kominków aromaterapeutycznych, kremów, maseczek, balsamów, mgiełek, toników, płynów do kąpieli i żelów a także do wyrobu mydeł. Jest cenny nie tylko ze względu na walory zapachowe ale też  na właściwości.:
-antyalergiczne, uspokajające i przeciwdepresyjne
-łagodzić bóle głowy i poparzoną skórę
-działa antyseptycznie, przeciwbakteryjnie
-polecany jest do każdego rodzaju cery: suchej, dojrzałej, zmęczonej i wrażliwej
-na skórę działa zmiękczająco, przeciwzmarszczkowo, regenerująco i relaksująco
-zapach pobudza dlatego uważany jest za afrodyzjak

Jak zrobić olej różany domowym sposobem:

-kilka garści świeżych płatków róż, opłukać wodą i włożyć do słoika, po czym zalać je niewielką ilością dowolnego oleju (płatki nie muszą być wszystkie zanurzone). Słoik musi być wystawione na ekspozycję ciepła np. na słońce lub kaloryfer. Codziennie przez dwa tygodnie potrząsać słoik z mieszanką. Po dwóch tygodniach odcedzić olej od płatków i w tedy olejek jest gotowy do użytku. Przechowywać go w ciemnym miejscu. Do pielęgnacji twarzy polecam olej różany (zarówno zrobiony własnoręcznie jak i ten który można kupić). Można go też dodawać do maseczek, balsamów, mgiełek odświeżających, toników w tym do demakijażu, glinek, alg i kremów a także do masażu twarzy i ciała.

Najpopularniejsza kąpiel różana z płatkami róż (zwana też kąpielą Kleopatry):

-trzy litry tłustego mleka
-3łyżki miodu
-płatki z 2 róż lub suszone
-kilka kropli olejku eterycznego o zapachu róży
Wszytko dodać do ciepłej wody nalanej w wanie. Kąpiel nie powinna trwać dłużej niż 25min.

Mieszanka do kąpieli:

-2 łyżki sody
-pół szklanki mleka  w proszku
-suszone płatki róż
-kilka kropli oleju różanego
Składniki ułożyć w słoiku warstwowo według podanej kolejności, nie mieszać. Zakręcić słoik. Mieszanka jest gotowa do użytku w kąpieli.


WODA RÓŻANA (woda z kwiatu róży)
1)do pielęgnacji twarzy w postaci toniku-posiada on właściwości  odżywiające skórę zmęczoną i szarą. Polecana dla cery dojrzałej, z trądzikiem i wrażliwej. Systematycznie stosowanie toniku różanego nawilża, uelastycznienia, wygładza, odświeża, łagodzi podrażnienia i oznaki zmęczenia. W związku z tym że woda różana zawiera niewielką ilość naturalnego olejku różanego (od 0,2 do 1,1%) można ją wykonać w domowych warunkach.
2)do pielęgnacji włosów- woda różana nadając elastyczność, blask i piękny zapach. Wykorzystywana przy maseczkach, płukankach i mgiełkach do włosów.

Jak zrobić wodę różaną:
-świeżo zebrane płatki róż w ilości kilku garści, zalać wrzącą wodą w słoiku tak aby je wszystkie zakryć wodą ale nie przesadzać z ilością bo będzie słaby ekstrakt. Słoik zakręcić i odstawić na 24 godziny. Po tym czasie odcedzić płatki od wody. Przelać do buteleczki którą należy przechowywać w lodówce do 2 tygodnie.

OLEJ Z MOSQUETA:
W kosmetyce najbardziej ceniony jest olejek z nasion owoców chilijskiej rosa mosqueta. Posiada działanie przeciwzapalne, ma zdolności regeneracyjne i polepsza ukrwienie skóry.

DZIKA RÓŻĄ:
W Polsce najpopularniejsza jest dzika róża, z tego względu że rośnie w naturalnym środowisku na ustroniach lasu i łąkach. Uznana jest jako lek dlatego wykorzystywana jest przy dolegliwościach zdrowotnych tkj: przeziębienie, pękające naczynka, przy kamicy żółciowej i nerkowej, w czasie długotrwałych sytuacji stresowych, braku snu i biegunkach. Z owoców dzikiej róży uzyskuje się też olej, który leczy się stany zapalne skóry, oparzeni i trudno gojących rany.


*************** PS: W związków z prawami autorskimi, zanim z kopiujesz "żywcem" tekst zawarty w tym temacie-z kontaktuj się ze mną w celu uniknięcia zawiłości :)

Róża: rozjaśnia cerę i przebarwienia

Witamina C – której stężenie w owocach dzikiej róży jest wręcz rekordowe, w połączeniu z karotenem – z którego powstaje witamina A, tworzą duet o wyjątkowo silnym działaniu rozjaśniającym skórę. Dlatego kosmetyki zawierające ekstrakt z tej rośliny sprzyjają rozjaśnieniu plam pigmentacyjnych, także piegów, wyrównują i ożywiają koloryt skóry.

Róża: pomaga w przeziębieniu

Witamina C jest niezbędna do prawidłowego przebiegu fagocytozy (pochłaniania drobnoustrojów chorobotwórczych przez białe krwinki). Duże dawki tej witaminy „ożywiają” białe krwinki, które dzięki temu szybciej zwalczają przyczynę infekcji. Ponadto dzika róża dostarcza też wielu innych substancji aktywnych, działających wzmacniająco na organizm.


http://www.poradnikzdrowie.pl/uroda/cialo-higiena/dzika-roza-wlasciwosci-i-zastosowanie--zalety-kosmetykow-rozanych_41515.html

Komentarze

  1. Lubię kosmetyki o zapachu róży :)

    OdpowiedzUsuń
  2. Fajny post :) Przydatny dla mnie :) Właśnie zamówiłam sobie wodę różaną :)
    Mam nadzieje, że taka kupna sprawdzi się tak jak robiona własnymi rączkami :)

    OdpowiedzUsuń

Prześlij komentarz