Pokrzywa nr 1 w urodzie

Pokrzywa ma bogate  właściwości które są bardzo cenne w pielęgnacji ciała oraz włosów, dlatego też tak chętnie jest stosowana w kosmetyce. Jest bogata w mikroelementy i witaminy - w jej liściach znajduje się prowitamina A, witaminy B2 i C.



Ogólne właściwości pokrzywy:
-wzmacnia włosy
-wzmacnia paznokcie
-poprawia metabolizm skóry
-odżywa skórę
-chroni przed wolnymi rodnikami
-pobudza fibroblasty  do produkcji kolagenu
-oczyszcza skórę
-redukuje nadmierny łojotok
-działa antybakteryjnie
-poprawia mikrokrążenie skóry
-działa przeciwzapalnie
-redukuje obrzęki
-zapobiega wypadaniu włosów.


WŁOSY:
Pokrzywa zapewni  włosom odżywienie i sprawia, będą one lśniące i miękkie w dotyku. Płukanie włosów w herbacie pokrzywowej lub nacieranie skóry głowy alkoholowym wyciągiem z korzeni pokrzywy wzmacnia cebulki włosowe, nadaje włosom puszystość i połysk. Pokrzywę najczęściej spotkać można w kosmetykach do pielęgnacji włosów , zwłaszcza skłonnych do wypadania, przetłuszczających się i dotkniętych łupieżem. Stąd też wchodzą w skład szamponów, odżywek, płukanek, maseczek, lotionów, pianek, żeli i innych gotowych preparatów pielęgnacyjnych i leczniczych

CERA:
Pokrzywa wzmacnia paznokcie i poprawia wygląd naszej skóry.W pielęgnacji cery i zewnętrznym stosowaniom-pokrzywa zwęża naczynia krwionośne, hamuje krwawienie, zmniejsza nadmierną potliwość, pomaga leczyć grzybice, wypryski,  i zapalenia skóry. Wywar z pokrzywy świetnie nadaje się także do normalizowania podrażnionej albo takiej, na której pojawiły się owrzodzenia. Napar z pokrzywy stosowany do mycia twarzy dobrze oczyszcza skórę tłustą, łojotokową i zapobiega wypryskom. Dzięki regularnemu piciu  naparu z pokrzywy  skóra stanie się odżywiona, a zachodzące w niej procesy starzenia się zostaną skutecznie opóźnione.

ZDROWIE
Pokrzywa znalazła także swoje zastosowanie w lecznictwie ponieważ koi wiele dolegliwości a także przyczynia się do zwalczania wszelkich infekcji bakteryjnych. Wyciągi z pokrzywy są pomocne w następujących dolegliwościach:
-reumatyzm
-bóle mięśni
-łojotokowe zapalenie skóry
-zaniżona odporność
-anemia
-infekcje bakteryjne.
Pokrzywa jest też  także skutecznym środkiem, który możesz wykorzystać, chcąc pobudzić pracę jelit i proces przemiany materii. Kilkuminutowe "bicie" pokrzywami oraz kąpiele z suszem pokrzywowym pomagają na reumatyzm


Napar ze świeżej pokrzywy: 2–3 łyżki świeżej pokrzywy zalać 1 litrem wrzątku, potrzymać pod przykryciem, pić trzy razy dziennie między posiłkami.

Kuracja odmładzająca: wyciśnięty z pokrzyw sok rozcieńczyć wodą w stosunku 1:3, pić 3–4 łyżki dziennie przez 3–4 tygodnie.

Miód pokrzywowy: miód + sok ze świeżej pokrzywy z dodatkiem zmiksowanych liści pokrzywy i orzecha włoskiego. Zjadać po łyżce stołowej dwa razy dziennie.

Nalewka z pokrzywy – korzenie pokrzywy umyć, drobno pokroić i napełnić nimi dowolnej wielkości butelkę, dopełnić około 300 ml wódki (najlepiej 40%) i pozostawić na 14 dni w ciepłym i zacienionym miejscu. Nalewkę można pić lub nacierać nią włosy i leczone miejsca.


Mycie głowy roztworem z pokrzywy lub korzeni:
a)Roztwór z pokrzywy – 8 do 10 garści świeżych lub suszonych pokrzyw zalać w garnku 5 litrami wody i na małym ogniu podgrzewać do zagotowania. Zostawić na 5 minut do naciągnięcia.
b)Roztwór z korzeni – 4 garście korzeni zalać zimną wodą i pozostawić na noc. Na drugi dzień podgrzać do wrzenia i pozostawić na 10 minut do naciągnięcia.

Płukanka wzmacniająca-regularne płukanie włosów roztworem uzyskanym z zalania 100 g posiekanych liści 0,5 l gorącej wody, do którego po ostudzeniu dodaje się 0,5 , l 4% octu powoduje, że włosy nie wypadają, stają się elastyczne i lśniące.

Wzmacniająca i przeciwłupieżowa pokrzywowa płukanka do włosów ciemnych – 1 łyżeczkę suszonych liści pokrzywy lub pokrzywową herbatę zalać szklanką wrzątku i wypłukać włosy

Ocet pokrzywowy do włosów - garść zielonych liści pokrzywy zalać 0,5 l gorącej wody, pozostawić pod przykryciem na około 3 godziny, przecedzić a uzyskany płyn zmieszać z 250 ml octu owocowego. Otrzymany ocet można przechowywać w szczelnej butelce. Dla uzyskania działania wzmacniającego i nadania połysku i osłabionym włosom należy go wmasowywać przez kilka minut w skórę głowy a następnie spłukać.


Odżywcza kąpiel pokrzywowa – zgniecione świeże ziele z pokrzywy włożyć do bawełnianego woreczka i umieścić pod strumieniem lanej do wanny gorącej wody.

Kąpiel nóg w roztworze z pokrzywy:
Dwie garście świeżych i dobrze umytych korzeni oraz świeżych pokrzyw (łodygi i liście) zalać 5 litrami wody i pozostawić na noc, a następnego dnia grzać do zagotowania. Gorący roztwór nalać do miski i moczyć w nim stopy przez 20 minut. Zioła pozostawić w wodzie i nie odcedzać. Kąpiel po ponownym podgrzaniu może być użyta dwa lub trzy razy.

Maseczka: wymieszać 2 łyżki płatków owsianych z taką ilością mleka, by otrzymać gęstą papkę. Dodać tyle soku ze świeżej pokrzywy (uzyskanego w sokowirówce lub mikserze), by pasta dała się łatwo rozsmarować na twarzy. Po 20 minutach zmyć zimną wodą.

Krem pokrzywowy – w moździerzu umieszczonym w gorącej wodzie umieścić 50 ml kremu Nivea i 2 łyżki kremu Linomag (albo maści allantoinowej lub nagietkowej) a po rozpuszczeniu dodać 1 łyżkę olejku pokrzywowego, 1 łyżkę nalewki pokrzywowej i 4 krople olejku lawendowego lub różanego. Składniki utrzeć na jednolitą masę. Przełożyć do pojemnika i przenieść do zimnego miejsca. Taki krem działa odżywia, regeneruje i wygładza, działa przeciwzapalnie, antyseptycznie, antytrądzikowo i przeciwzmarszczkowo, natłuszcza i nawilża usta oraz skórę twarzy . Jest odpowiedni do wszystkich rodzajów skóry

Olejek pokrzywowy - pół szklanki świeżego lub suchego ziela zalać 100 ml oleju o temperaturze około 60 stopni C, pozostawić na 7 dni a następnie przefiltrować.


Pokrzywa w kosmetyce

Oprócz ziołolecznictwa, ekstrakty pokrzywy mają również zastosowanie w kosmetyce.Kosmetyki zawierające pokrzywę to m.in:
-szampony i odżywki do włosów przetłuszczających się
-preparaty przeciw wypadaniu włosów
-kosmetyki do cery trądzikowej
-kosmetyki do cery tłustej
-preparaty do cery dojrzałej
-preparaty przeciwłupieżowe
-odżywki do paznokci,
-preparaty odżywcze
-kremy regenerujące.




Komentarze

  1. uwielbiam pokrzywę...
    czekam aż maj się zacznie i jak zwykle sama będę ją zrywać.
    Taka świeża jest po prostu znakomita - ja ją zaparzam.
    Cudownie oczyszcza organizm i dodaje mi sił :)
    Pozdrawiam serdecznie!

    OdpowiedzUsuń
  2. Fajny post :)

    Mogę tylko mogę dodać, żejest moczopędna i niestety przez to wypłukuje np. manges. Więc jeśli pijecie pokrzywe i zaczyancie miec skórcze mięsni to ją na tychnist odstawcie!

    Sprawdzcie na google nie kłamie!

    Pozdrawiam i zapraszam :)

    OdpowiedzUsuń
  3. nie moge doczekac sie maja/zerwca kiedy bede mogła zaparzyc sobie w 100 % ekologiczna, młodą i pyszna pokrzywke:) swietny blog:) dodaje do ulubionych:)

    OdpowiedzUsuń

Prześlij komentarz