Sól dla urody

Sól stosowana zewnętrznie, jest od dawien dawna wykorzystywana w kosmetyce estetycznej.Najwięcej mikro i makroelementów ma sól z Morza Martwego i Bocheńska, ceniona jest  też sól wydobywana w Polsce: Wielicka, Ciechocińska, Kłodawska. Wystarczy kupić woreczek soli mineralnej np. w aptece (koszt to max 10zł) lub w ostateczności wykorzystać zwykłą domową sól kuchenną, by przekonać się na własnej skórze o niezwykłych właściwościach soli.


WŁAŚCIWOŚCI:
-zmniejsza cellulit
-likwiduje nadmierne pocenie
-zapobiega wysuszaniu skóry
-wspomaga regenerację naskórka
-złuszcza martwy naskórek, ujędrnia, zmiękcza i wygładza skórę
-wykorzystywana w leczeniu, grzybicy, trądziku i łuszczycy
-działa przeciwbólowo na stawy i mięśnie
-inhalacje solne, udrażniają drogi oddechowe, zmniejszają katar i dolegliwości z niedrożnymi zatokami
-kąpiele polecane są przy nerwicach i depresjach



Sól można dodawać bezpośrednio do kąpieli, można ją też rozpuścić przed dodaniem do wanny, wtedy należy wsypać sól do miski i ją rozpuścić po czym wlać do wanny z wodą. Można też wyspać sól do materiałowego woreczka i umieścić przy kranie pod strumieniem wody.  Do kąpieli można też użyć kupionych gotowych mieszanek, lub zrobić je samemu np z ziołami aromatycznymi olejkami czy suszonymi płatkami kwiatów.


DOMOWE KĄPIELE:

1)ujędrniająca
Do ciepłej wody dodać sól mineralną w której należy pozostać 5-10 min. Po tym czasie należy w mokre ciało wmasować sól naniesioną na miękką rękawicą lub szczotką, do momentu uzyskania delikatnego różowego koloru na skórze. Na koniec peeling spłukać letnią wodą  i wklepać balsam. Najlepszy efekt uzyskuje się postępując tak co drugi dzień przez 3-4 tygodnie.
2)relaksacyjna
Trzy garści soli oraz 10 – 15 kropli olejku lawendowego dodać do kąpieli która będzie trwać 15 min. Na koniec polać skórę czystą wodą.

ODŚWIEŻAJĄCA KĄPIEL STÓP
Kąpiel ma działanie antybakteryjne i odświeżające, ponadto zmiękczy skórę na stopach i złagodzi zmęczenie. Zanurzyć stopy stopy na 10 min.w ciepłej wodzie z dodatkiem dwóch łyżek soli kuchennej i kilkoma (8-10) kroplami olejku eterycznego, np.lawendowego, miętowego, rozmarynowego lub olejku z drzewa herbacianego.


PEELING SOLNY
Gruboziarnistość struktury soli świetnie nadaje się do peelingu. Wystarczy wcierać okrężnymi ruchami w skórę garść soli połączonej z oliwką lub oliwą z oliwek. Po czym spłukać letnią wodą peeling.

MIESZANKA Z SOLĄ DO KĄPIELI
-1 kg gruboziarnistej soli morskiej
-1 łyżka oleju z oliwek
-oleju migdałowego albo innego oleju ze szlachetnych roślin
-1 łyżeczka naturalnego olejku eterycznego np. lawendowego, miętowego, sosnowego itd.
-1/3 szklanki bezzapachowego mydła w płynie
-opcjonalnie: szczypta barwnika spożywczego, dodatki, np zioła lub suszone płatki kwiatów itp.
Składniki płynne należy wymieszać i wlać do miski z przygotowaną solą. Następnie dokładnie wymieszać sól z płynem. Wyłożyć sól na papier cienką warstwą i pozostawić do wyschnięcia na około dobę. Po tym czasie sól jest gotowa.

źródło: www.scandia-cosmetic.pl




Komentarze

  1. Dzień dobry Pani Ewelino :) Czy zna może Pani sól z Morza Tyrreńskiego? Ostatnio się na coś takiego natknęłam i nie wiem czy warto spróbować.http://spadomestica.eu/

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Witam Pani Sandro :) niestety nie słyszałam o soli z Morza Tyrreńskiego ale poczytam i rozpoznam się w tym temacie. . Pozdrawiam

      Usuń

Prześlij komentarz