Pielęgnujemy stopy jesienią

Często zapominamy o stopach. Zdarza się, że zaczynamy o nich myśleć dopiero, gdy zabolą. Tymczasem stopy również wymagają odpowiedniej, regularnej pielęgnacji, by zachować estetyczny wygląd i zdrowie.



KĄPIELE:
Wspaniałym odprężeniem dla zmęczonych stóp jest kilkuminutowa kąpiel w ciepłej wodzie.Możemy ja zrobić nawet z wykorzystaniem zwykłej soli kuchennej.

a) regenerującą
– usprawni krążenie, złagodzi objawy zmęczenie a tobie pozwoli się zrelaksować. Aby przygotować napar do moczenia, w dość dużym garnku zalej pięcioma szklankami 6-7 stołowych łyżek zasuszonego skrzypu polnego. Całość zagotuj. Odstaw na dwie godziny. Przed moczeniem nóg odcedź powstały napar, jeszcze raz zagotuj, dolej zimnej wody . Kąpiel dla stóp gotowa. Mocz je nie krócej niż 10 minut.

b) odświeżająca

– przyniesie twoim stopom ulgę, odświeży je i zneutralizuje zapach potu. Do przygotowania naparu potrzebujesz jedną czwartą szklanki liści szałwii, którą dopełnisz wrzątkiem i łyżką soli. Całość zaparz przez 10-15 minut. Następnie połącz napar z ciepłą wodą i mocz w nim nogi.
 



MASAŻ
Kąpiel jest pierwszym etapem zabiegów pielęgnujących stopy, który pozwala przejść nam do dalszej czynności jaką jest masaż. W zależności od potrzeb naszej skóry może on być :
a) o właściwościach natłuszczających
– potrzebujesz : dwie łyżki oleju sojowego i 2-3 krople olejku herbacianego. Mieszankę olejków rozetrzyj w dłoniach i wcieraj ją w stopy jednocześnie je ugniatając. Twój domowy masaż nie powinien trwać krócej niż pięć minut.

b) o właściwościach relaksujących

– masaż ten jest doskonałym rozwiązaniem po ciężkim dniu pracy. Do jego wykonania potrzebujesz 3- 4 krople olejku lawendowego oraz stołową łyżkę oleju migdałów. Całość tak jak w przypadku masażu natłuszczającego rozmieszaj w dłonie a następnie wcieraj w stopy masując je od czubków palców do kostki. Masaż ten usprawni krążenie i przyniesie ci natychmiastową ulgę. Wykonuj go nie krócej niż 5 – 10 minut. 




MASECZKI
Kolejny etap to nakładanie maseczek. Ich celem jest odpowiednie nawilżenie stóp ale także dostarczenie im niezbędnych składników odżywczych.

a) maseczka odżywcza :
do jej przygotowania potrzebujesz szklankę mleka i płatków owsianych, które cieszą się bogactwem witamin. Najpierw zagotuj mleko, następnie wsyp do niego płatki. Kiedy całość troszkę ostygnie, nałóż powstałą papkę na stopy. Trzymaj ją przez 15 – 20 minut. Po tym czasie dokładnie zmyj mieszankę.
b) maseczka zmiękczająca :
do przygotowania tej maseczki potrzebujesz dwie łyżki płatków owsianych, łyżkę suszonego nagietka, sok z cytryny, glicerynę. Nagietka zalej szklanką wrzątku, całość parz około 15 minut, następnie do powstałego wywary po uprzednim przecedzeniu dodaj płatki, glicerynę, oliwę i sok z cytryny. Mieszankę dobrze wymieszaj.



KREMPodczas nocy nasza skóra wyjątkowo szybko przyswaja sobie cenne składniki preparatów, które na nią aplikujemy dlatego warto po maseczce nałożyć krem
a) krem natłuszczający
– do przygotowania tego specyfiku potrzebujesz wazelinę i pół szklanki zasuszonych kwiatów czarnego bzu. Wazelinę rozpuść w wodzie, następnie dodaj do niej suszone kwiaty. Całość podgrzewaj. Odstaw na godzinę. Przelej do szczelnego pojemnika i umieść w chłodnym miejscu.

b) krem łagodzący
:
aby go przygotować potrzebujesz olejek herbaciany, wazelinę, witaminę E w kapsułkach. Wazelinę rozpuść w wodzie, dodaj do niej kilka kropel olejku herbacianego o zawartość kapsułek. Dokładnie wymieszaj. Powstałą mieszankę umieść w pojemniku i odstaw w chłodne miejsce.




DOBRA RADA NA:
Pękające pięty
- codziennie po umyciu nóg wcieramy w stopy specjalne emulsje. Ukojenie obolałym piętom przyniesie również moczenie w krochmalu lub gotowanym siemieniu lnianym i smarowanie ich maścią z witaminą A+D. Miejsca pęknięte smaruje się 2 proc. roztworem gencjany lub lekko jodynuje i smaruje maścią tranową.





Komentarze

Prześlij komentarz