Na jesienne przeziębienie

Zwykle „z byle katarem" nie chodzimy do lekarza, ale objawy przeziębienia mogą być bardzo dokuczliwe. Dlatego warto poznać kilka domowych sposobów na skuteczną walkę z tą chorobą.

Po 48-72 godzinach od kontaktu z wirusem uwidoczniają się pierwsze objawy. Katar, ból gardła, kaszel, gorączka, ból mięśni. Zadajemy sobie pytanie czy to grypa czy przeziębienie? Na początku nie wiadomo, ponieważ i przeziębienie, i grypę wywołują wirusy. Przeziębienie, kiedy jest ono w początkowym stadium, można poradzić sobie samemu, metodami domowymi.


PODWYŻSZONA TEMPERATURA 
Rosnąca temperatura ciała to naturalny sygnał, że organizm rozpoczął walkę z chorobą. Lekka gorączka przyspiesza ten proces, więc nie należy jej od razu obniżać. Zrób to, jeśli zacznie szybko rosnąć. Kiedy jesteś rozpalona, zwykle też zaczyna boleć cię mięśnie, głowa i silnie pulsują skronie. Wtedy wystarczy się ochłodzić lub solidnie wypocić (gdy tracisz wodę przez skórę, temperatura spada).
  • Zimne okłady na czoło oraz kark: możesz do tego wykorzystać ręcznik zmoczony w zimnej wodzie (co 5 minut zanurzaj go i dokładnie wykręcaj) lub lodowy kompres (do torebki foliowej wsyp kostki lodu, a następnie owiń ją bawełnianą ściereczką). Czas schłodzenia nie dłużej niż 15 mi.
  • Chłodząca kąpiel: najlepiej przed snem polecana jest kąpiel. By kąpiel była skuteczna, jej temperatura powinna być niższa tylko o 2°C od ciepłoty ciała, a zatem jeżeli masz 38°C, termometr włożony do wody ma wskazywać nie mniej niż 36°C. Czas kąpeli nie dłużej niż 15min.
  • Herbatka lipowa z sokiem malinowym: torebkę herbatki lipowej która działa napotnie (albo łyżkę suszonych kwiatów lipy) i łyżeczkę kwiatów bzu czarnego zaparzyć pod przykryciem (ok 15min). Po odcedzeniu dolać łyżkę soku z malin i  plasterek cytryny. Taki napój działa jak aspiryna: obniża temperaturę i łagodzi ból. Gdy występuje gorączka pij 3-4 razy dziennie.



BÓL GARDŁA
  • Płukanka z szałwii, rumianku, nagietka: łyżeczka liści szałwii, kwiatów rumianku lub nagietka wsyp do kubka i zaparzyć pod przykryciem 15 minut. Odcedzić i letnim naparem płukać gardło kilka razy dziennie. Można też łączyć ze sobą zioła do parzenia.
  • Napój z siemienia lnianego: zmniejsza drapanie w gardle i nawilża je.Gotować na małym ogniu przez 15min 2 łyżki nasion. Po wystygnięciu nie odcedzać nasion tylko wypić wypić wszytko przed snem.
  • Mleko z miodem i masłem: do  gorącego, przegotowanego tłustego  mleka dodać po łyżeczce miodu i masła (opcjonalnie roztarty ząbek czosnku). Pić rano i wieczorem
  • Płukanki z sodą lub mieszankami ziołowymi: łyżkę soli rozpuścić w szklance wody i przepłukiwać gardło kilka razy dziennie.
  • Okłady z liści kapusty: kapusta przyniesie ulgę w stanach zapalnych i bólu gardła. Liście kapusty zanurza się w gorącej wodzie, rozbija tłuczkiem do mięsa i przykłada do szyi na 20 min, można też owinąć szalikiem.


KASZEL
  • Tradycyjne bańki: można przykładać bańki gumowe tkz.chińskie ale przy przeziębieniu częściej stosowane są i lepsze efekty  wskazują bańki szklane-które najpierw ogrzewa się ogniem w środku i rozgrzane przykłada do skóry. Zassana skóra przez bańkę silnie rozgrzewa naczynia krwionośne, to pobudza układ odpornościowy do działania i zwiększa ukrwienie, rozluźniając napięte mięśnie, co jest korzystne przy męczącym kaszlu. Bańki stawia się na plecach: pod łopatkami i po bokach wzdłuż kręgosłupa (nie przekraczając linii, gdzie kończą się żebra), i zdejmuje po 15–20 minutach. Po zabiegu należy przynajmniej 2-3 dni  leżeć w łóżku, by uniknąć wychłodzenia.
  • Nacieranie i termofor: jeśli męczy uporczywy, suchy kaszel, należy natrzeć klatkę piersiową i plecy olejkiem kamforowym, spirytusem lawendowym lub bursztynowym. Gdy całe ciało zaczyna się rozgrzewać, należy ubrać się ciepło i na kilka godzin położyć do łóżka.  Ten sam efekt uzyskamy, kładąc na piersiach termofor wypełniony ciepłą wodą.
  • Syrop z buraków: 2 nieduże buraki pokroić w drobną kostkę lub zetrzyj na tarce o dużych oczkach. Możesz też wymieszać je z 2–3 posiekanymi ząbkami czosnku. Dodaj 4 łyżki cukru lub miodu i odstaw na dobę. Po odcedzeniu pij syrop codziennie rano i wieczorem po łyżce
  • Syrop z czosnku: z  zmiażdżyć kilka ząbków czosnku, dodać wyciśnięty sok z dwóch cytryn i zalać niewielką ilością przegotowanej, schłodzonej wody. Miksturę przekładamy do ciemnego słoiczka, odstawiamy na kilka dni, odcedzamy. Powstały syrop pić 3 razy dziennie.
  • Syrop z cebuli: jak go wykonać dowiecie się tutaj. Jest skuteczny niemal jak syrop z apteki. Można go podawać też dzieciom.


KATAR

  • Inhalacja-domowa parówka/mini sauna na twarz: inhalacji jest świetnym prostym domowy sposobem na rozgrzanie, katar i problem z zatokami. Do inhalacji najlepsze będą: olejek eteryczne z sosny eukaliptusowy , miętowy, sól lub rumianek, wykorzystany w parówce domowej czyli zabiegu z mini sauną na twarz, który opisałam tutaj.

Warto wiedzieć
1. Miód i kamfora to silne alergeny. Czosnku nie poleca się wrzodowcom, gdyż może wywołać ból i zgagę.
2. Utrzymujący się przez tydzień kaszel, ból w klatce piersiowej lub trwająca trzy dni wysoka gorączka są sygnałem, by porzucić domowe metody leczenia i natychmiast zapisać się na wizytę u lekarza.
3. Niewyleczone przeziębienie czasem prowadzi do zapalenia krtani lub zatok. Zaniedbana grypa może przerodzić się w zapalenie płuc, opon mózgowych lub mięśnia sercowego.

ZDROWIA!!

Komentarze