Kosmetyki naturalne

Moda na ekologię sprawiła, że coraz chętniej kupujemy kosmetyki naturalne, bez sztucznych dodatków. Ale prawdziwe fanki ekologii idą jeszcze dalej. Aby mieć pewność, że wcierają w skórę w stu procentach naturalne preparaty, przygotowują je same. Okazuje się, że dziś to możliwe. Nie trzeba wcale być chemikiem czy farmaceutą, by stworzyć własny kosmetyk. 


Postęp w medycynie oraz kosmetologii sprawił, że niemal zawsze sięgamy po gotowe preparaty czy zabiegi. Nasze prababki zamiast maseczek nawilżających, nacierały się skórkami od ogórków. Nie używały ciężkich fluidów, tylko dbały o bladość twarzy chroniąc ją pod kapeluszem lub parasolką, zaś delikatną opaleniznę zapewniały sobie – jedząc marchewkę. Różem do policzków był zaś plasterek z buraczka. Włosy farbowały wywarem z liści kasztanowca, a popękane usta smarowały miodem. Dzięki tym i wielu innym recepturom dłużej zachowywały młodość. Może warto wrócić do tego, co daje nam natura?

Preparaty przygotowane z roślin domowym sposobem to skuteczny, tani i bardzo przyjemny sposób na zdrowie. Można użyć ziół suszonych, dostępnych w aptekach i zielarniach przez cały rok. Jednak prawdziwą satysfakcję daje samodzielne zbieranie i przygotowanie specyfiku. Oto kilka rad jak, gdzie, w jaki sposób i co zbierać. Do kosmetyków SPA zaliczam również dostępne w drogeriach i aptekach naturalne kosmetyki składające się z wody źródlanej lub morskiej, połączonej z wodorostami i glonami, glinkami, wyciągami roślinnymi, przeznaczone do leczenia całego ciała .


Prawdziwe kosmetyki SPA powinny wykazywać działanie prozdrowotne i upiększające. Ważne jest, czy dany produkt rzeczywiście zawiera składniki aktywne i lecznicze, odpowiednie kompozycje zapachowe, najlepiej naturalne, a nie czy ma taki dopisek na etykiecie.

Preparaty SPA nie tylko pielęgnują, ale również dają uczucie relaksu, odprężenia, przywołując wyjątkową atmosferę odpoczynku ciała i ducha. Najczęściej zawierają takie substancje jak: algi, glinki, wyciągi i oleje roślinne, witaminy. która mineralizuje organizm przez skórę, poprawiając jej kondycję.


Idea kosmetyków pielęgnacyjnych SPA obejmuje dbanie o właściwą kondycję całego ciała – nawilżanie, odżywianie i ujędrnianie skóry oraz umysłu – relaks, odstresowanie, pobudzenie lub spokój.Kosmetyki z grupy tzw. domowego SPA czy kosmetyki eko-naturalne-organiczne to kategoria młoda, funkcjonująca  od kilku lat i coraz bardziej popularna.Są to przede wszystkim kosmetyki oparte na domowych recepturach z wykorzystaniem ziół,owoców i warzyw zaczerpniętych z pielęgnacji naszych babć ich wykonanie jest bardzo proste a efekty są niesamowite


Własna produkcja
Korzyści z domowego wyrobu kosmetyków są spore. Jeśli jesteś alergiczką i zdecydujesz się sama przygotować np.krem, na pewno włożysz do niego tylko to, co dla Ciebie bezpieczne. Wiesz, że powinnaś uważać na konserwanty i chemiczne dodatki, bo to one, zdaniem dermatologów, najczęściej uczulają. Poza tym, okazuje się, że prosty krem nawilżający, przygotowany własnoręcznie, jest tańszy od tego ze sklepu, a maseczka, za którą trzeba zapłacić u kosmetyczki kilkadziesiąt złotych, wykonana samodzielnie kosztuje zaledwie kilkanaście.


Zioła w kosmetyce
 
Zioła w kosmetyce są nie ocenione. świadczy o tym fakt że nawet duże koncerny kosmetyczne używają w swym składzie ziół. Zioła znane są od tysiąca lat i świadczą same najlepiej o swojej skuteczności.
Gdyby nie były skuteczne pamięć o nich by już dawno zaginęła.



************************CERTYFIKAT BEZPIECZEŃSTWA*********************
Własnoręcznie zrobiony kosmetyk skutecznie zadziała, jeśli będziesz przestrzegać kilku zasad:


1. STERYLNE WARUNKI

Do produkcji kosmetyku używaj czystego sprzętu. Szklane naczynia do przygotowywania mieszaniny oraz pojemniki, w których potem je przechowasz powinny być wysterylizowane. Przed użyciem możesz włożyć je do gotującej się wody na pięć minut, a potem pozostawić do wyschnięcia na bawełnianej chusteczce albo zrobić to w sterylizatorze parowym (taki jak do odkażania butelek dla niemowląt).


2. OBOWIĄZKOWE TESTY

Naturalne produkty mogą uczulać. Zanim zrobisz własny krem, sprawdź składniki. Posmaruj nimi przedramię lub skórę za uchem. Jeśli po całym dniu nie będzie żadnego zaczerwienienia, spokojnie możesz dodać składnik do robionego kremu.


3. JAKOŚĆ POD KONTROLĄ

Kosmetyki robione w domu nie mają konserwantów i nie są przygotowywane w sterylnym, wyjałowionym pomieszczeniu, więc zawierają pewną ilość drobnoustrojów. Taki preparat trzeba zużyć najpóźniej w ciągu tygodnia-dwóch. Dlatego nie ma sensu jednorazowo robić dużej ilości kremu czy balsamu. Najlepiej przez cały czas stosowania preparatu trzymaj go w lodówce, by się nie zepsuł.



*************************************************PYTANIA
*********************************************

Eko-kosmetyki dlaczego lepsze?
Kosmetyki naturalne czy organiczne nie zawierają szkodliwych składników,pestycydów,herbicydów,organizmów modyfikowanych.Nie zawierają syntetycznych dodatków czy wosków produkowanych z ropy naftowej.

 
Czy na pewno naturalne?
Jeżeli chcesz mieć pewność, że używasz naprawdę naturalnych kosmetyków i że nie zawierają one żadnych szkodliwych składników, to najlepiej zrobić je sobie po prostu samemu. Łatwo wówczas można stwierdzić na co się jest uczulonym i wyeliminować alergeny z kosmetyków robionych własnoręcznie. Wtedy, tak jak przy przyrządzaniu posiłków na pewno wiadomo, co wylądowało w garnku.

Naturalny czyli antyalergiczny?
Nawet kosmetyki zawierające wyłącznie naturalne składniki mogą wywołać alergię czy podrażnić skórę. Nie ma żadnej gwarancji, że wszystkie naturalne kosmetyki mogą być używane przez wszystkich. Zwłaszcza kosmetyki zawierające olejki eteryczne mogą wywoływać reakcje alergiczne (uwaga na olejek cynamonowy). Nie oznacza to jednak, że trzeba w takim przypadku całkowicie rezygnować z kosmetyków naturalnych. Wiele produktów naturalnych nie zawiera żadnych substancji zapachowych. Przy takich kosmetykach wzrasta prawdopodobieństwo, że skóra je zaakceptuje.


EKO-KOSMETYKI=KOSMETYKI NATURALNE=KOSMETYKI ORGANICZNE


Komentarze